logo-resorbent Cena koksu, koks Ostrava
Napisz do nas

Koks

koks

Koks to stały, porowaty, węglowy materiał, który jest produkowany głównie z węgla koksowego w koksowniach. Proces produkcyjny jest nazywany karbonizacja i chodzi o proces przemiany strukturalnej surowca wsadowego przy wysokich temperaturach bez dostępu powietrza z następnym usunięciem substancji lotnych. Produktem wtórnym produkcji koksu to  gaz koksowniczy, który jest zwykle dalej przetwarzany, jednym z produktów jest smoła węglowa, z którego jest uzyskiwany tzw. koks pakowy.

Koks wykazuje wysoki poziom wartości opałowej 25-30 MJ/kg z małą zawartością substancji lotnych . Koks jako paliwo stałe jest ekologicznie o wiele oszczędniejszy, wykazuje niski poziom kurzu i małe substancje towarzyszące uwalnianiu substancji towarzyszących podczas spalania.

Zastosowanie:

Koks znajduje szerokie zastosowanie w  metalurgii, w przemyśle chemicznym lub spożywczym i  wreszcie jako paliwo do ogrzewania. Koks jest integralną częścią podczas produkcji surówki hutniczej i żeliwa w  żeliwiakach, gdzie służy nie tylko jako paliwo, ale również jako środek redukujący. Koks jest także integralną częścią w przemyśle cukrowniczym podczas produkcji cukru.

Podstawowy podział:

Koks metalurgiczny

  • Koks odlewniczy

Służy przeważnie do produkcji żeliwa i jako paliwo do produkcji materiałów izolacyjnych, koks odlewniczy odznacza się większą  grudkowatością i wytrzymałością.

Rodzaj paliwa Uziarnienie [mm]
SLK I.  >100
SLK II. 70-130
SLK III. 60-90
  • Koks wielkopiecowy

Służy jako środek redukujący i źródło ciepła w procesie produkcji surówki hutniczej w wysokich piecach.

Rodzaj paliwa Uziarnienie [mm]
VK  >80
VK 40-90
VK 25-90

Koks technologiczny

Zastosowanie koksu technologicznego jest bardzo szerokie, przeważnie chodzi o paliwo do produkcji ciepła i ogrzewania wody w gospodarstwach domowych, ciepłowniach i zakładach przemysłowych. Zastosowanie znajduje w szerokiej gamie procesów chemiczno-technologicznych, jest stosowany jako sorbent lub dla celów kuźniczych lub kowalskich.  

Rodzaj paliwa Uziarnienie [mm]
Orzech 1 40-60
Orzech 2 20-40
Groszek 10-20
Kurz   0-10

 

Eksport do całej Europy

Sprzedaż materiałów węglowych w ramach całej Europy.

mapa Cena koksu, koks Ostrava


TOP